Arduino butelkuje – piwo, wino co tam masz

bottlefillerJako fan DIY i robienia nie zdziwiłbym się jeżeli też coś płynnego produkujesz w domu. Pedro8, użytkownik Instructables robi w domu piwo. I zawsze miał problem jak butelkować napój.

Wydaje się to trywialne, ale jeżeli domowa produkcja to powiedzmy 60 l za jednym razem, to nalanie tego do 120 butelek używając jakiś domowych metod… Wyobrażam to sobie…

Cóż, od czego mamy Arduino jak nie od takich projektów? Złośliwi powiedzą, że od migania diodą, ale niech sobie gadają.

Projekt jest dość prosty a jednocześnie pomysłowy. Z rurek buduje się system do nalewania, to jest dość proste – grawitacja za nas przeleje z większego naczynia do niżej położonych butelek. Zostaje tylko kwestia przerwania napełniania gdy jest pełna butelka i rozpoczęcie gdy pusta została podstawiona.

I tutaj Arduino wykonuje swoją pracę. Każda końcówka do nalewania oprócz wężyka, który wchodzi do butelki składa się również z elektrozaworu, przycisku i dwóch przewodów. Podstawiając butelkę wciska się (szyjką) przycisk. Arduino może otworzyć zawór. Gdy poziom płynu sięgnie dwóch przewodów, Arduino to wykryje – woda (jak i napoje o nią oparte) przewodzi prąd – można zamknąć zawór.

Rozwiązanie proste i wydaje się skuteczne. Całość – schemat, listę części, program jak i schemat płytki PCB można znaleźć na Instructables: Arduino Bottlefiller.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *