Robisz więcej płytek wiedz co to fiducial marker

Na blogu MakeZine pojawił się wpis ilustrujący problem związany ze znacznikami (fiducial marker). Nie znam dobrego tłumaczenia na polski, chodzi o znaczniki, które umieszcza się na PCB by przy montażu automatycznym można było łatwo się zorientować czy płytka jest dobrze ułożona.

Termin fiducial markers nie dotyczy wyłącznie montażu elementów elektronicznych na płytkach. Ogólnie to system znaczników używany w dowolnym procesie (zwykle związanym z przetwarzaniem obrazu) by móc zapewnić brak zniekształceń w obrazie lub orientację ogólnie. Może to być np linijka położona przy fotografowanym obiekcie (pozwala określić rozmiar), znane nam fanom DIY wcięcie chipie z obudową THT, lub kropka na obudowach SMD. Projektując płytkę PCB warto umieścić takie znaczniki, nawet jeżeli nie planujecie masowej produkcji.

Widzicie niewielkie kropki – dwie na górze i jedna na dole? To własnie to. Powinny być w warstwie miedzi, w schemacie dwie z jednej strony, jedna z drugiej (pozwala na odgadnięcie orientacji płytki). Więcej we wpisie na blogu MakeZine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *